Trendy w transporcie samochodowym

Jak przekonują specjaliści, sektor transportu samochodowego w Polsce jest obecnie u szczytu swojego wzrostu. Nigdy wcześniej tonaż przewożonych towarów nie był tak wysoki. Czy więc przyszłość branży maluje się w jasnych barwach? Jakie trendy w transporcie samochodowym będą dominować w nadchodzących latach?

Z ekologią za pan brat!

Transport samochodowy negatywnie oddziałuje na środowisko naturalne. Emituje szkodliwe substancje do atmosfery, co przyczynia się do powstawania smogu i efektu cieplarnianego. Żeby temu przeciwdziałać, Unia Europejska narzuca coraz bardziej restrykcyjne standardy emisji spalin. Promuje również koncepcję zrównoważonego transportu, która ma uczynić sektor bardziej przyjaznym środowisku naturalnemu.

Niskoemisyjny przewóz towarów popierają sami klienci. Coraz chętniej wybierają oni tych przewoźników, którzy stosują ekologiczne rozwiązania, np. niskoemisyjne pojazdy. Firmy, które chcą utrzymać się na rynku i być konkurencyjne, muszą zatem inwestować w ekologię.

Technologie cyfrowe w transporcie samochodowym

W nadchodzących latach prognozuje się wzrost znaczenia nie tylko ekologii, ale i technologii cyfrowych. Już teraz przewoźnicy wykorzystują nowoczesne narzędzia informatyczne do przyjmowania zleceń, planowania tras czy też rozliczania czasu pracy kierowców. Digitalizacja i cyfryzacja transportu samochodowego mają jednak postępować. Przynoszą bowiem wymierne korzyści.

Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowych przewoźnik ogranicza koszty i zwiększa efektywność działań podejmowanych w ramach organizacji przewozu ładunków. Sprzyja to również zapewnieniu terminowości i bezpieczeństwa dostaw. Digitalizacja automatyzuje procesy, dzięki czemu organizacja transportu przebiega sprawniej.

Wdrożenie zmian cyfrowych bywa kosztowne. Daje jednak szansę na dynamiczny rozwój i utrzymanie konkurencyjności polskich firm z branży TSL (transport, spedycja, logistyka) na arenie międzynarodowej. Pozwala również sprostać rosnącym wymaganiom klientów.

Nie tylko ekologia i cyfryzacja. Konteneryzacja w natarciu

Ekologia to niejedyny trend, który zmienia oblicze transportu samochodowego w Polsce. Coraz silniej rozwija się m.in. konteneryzacja. Przewóz towarów kontenerami obniża koszty i skraca czas transportu. Pozwala również zwiększyć ilość przewożonych ładunków. Nic więc dziwnego, że coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie kontenerów.

Konteneryzacja pozwala również na integrację transportu samochodowego z kolejowym i morskim. W efekcie przewóz towarów różnymi środkami transportu – nawet na dalekie odległości – nie stanowi większego problemu. Wykorzystanie kontenerów zwiększa również bezpieczeństwo ładunku.

Port w Małaszewiczach – szansa na rozwój transportu samochodowego

Rozwojowi transportu drogowego w Polsce ma sprzyjać rozbudowa suchego portu w Małaszewiczach. Jeśli przewidywaniami prognostyków się potwierdzą, inwestycja będzie przynosić polskiej gospodarce miliardowe wpływy. Ich źródło stanowić będzie przeładunek towarów przewożonych z Azji. To szansa na rozwój także dla polskich przedsiębiorstw z branży TSL.

Rozbudowa portu w Małaszewiczach to odpowiedź na chińską koncepcję Nowego Jedwabnego Szlaku, będącą próbą wskrzeszenia dawnej drogi handlowej łączącej Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Polska – jako brama dla towarów trafiających na rynek Unii Europejskiej – może stać się ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw. Suchy port w Małaszewiczach to jedna z inwestycji, która ma przybliżyć nasz kraj ku temu.

Rozbudowa ma zwiększyć jego możliwości operacyjne, czyli sprawić, że będzie on w stanie przeładowywać i odprawiać więcej transportów. W planach są również inwestycje w drogi lądowe, co pozwoli na lepszą integrację portu z krajem, a co za tym idzie innymi państwami.

Transport samochodowy w Polsce to branża, która dynamicznie się rozwija. Żeby zachować swoją konkurencyjność, firmy działające w jej ramach nie mogą spocząć na laurach. Największe zmiany mają nastąpić w obszarach ekologii, cyfryzacji, digitalizacji i konteneryzacji. Warto zawczasu się do nich przygotować.

Depot Kontenerowy

Od 1 grudnia uruchomiliśmy nasz własny Contima Depot w Terespolu. Oferujemy: – kompleksową obsługę depotu – transport kontenerów na terminale -bezpieczeństwo -indywidualne podejście –GODZINY PRZYJMOWANIA

Czytaj więcej »

Konferencja Railfreight Summit

W pierwszych dniach września odbyła się w Łodzi międzynarodowa konferencja Railfreight Summit. Tegoroczna edycja koncentrowała się wokół rozwoju transportu kolejowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki strategicznemu

Czytaj więcej »