Plusy i minusy transportu drogowego

Kiedy w 1885 roku Karl Benz zaprezentował swój pierwszy samochód z silnikiem benzynowym, opinia publiczna nie dość, że nie doceniła wynalazku, to jeszcze szydziła z zaproponowanego rozwiązania. Tymczasem trójkołowiec niemieckiego przemysłowca zapoczątkował rewolucję, która trwa do dzisiaj. Jakie są zalety i wady transportu drogowego? Dlaczego warto się na niego zdecydować?

Transport drogowy – rys historyczny

Chociaż współczesne samochody w niczym nie przypominają skonstruowanego w 1885 r. trójkołowca, ich przeznaczenie nie zmieniło się na przestrzeni wieków – auta służą jako środek transportu. Pozwalają w szybki sposób przemieszczać się i przewozić towary z punktu A do punktu B. Trudno wyobrazić sobie bez nich współczesny świat.

Wraz z postępem technologicznym samochody stawały się coraz szybsze, wygodniejsze, a także większe. Budowano coraz więcej dróg, na których obok aut osobowych jeździły również modele dostawcze i ciężarowe. Transport drogowy stawał się z roku na rok coraz bardziej popularny, a na rynku  zaczęły pojawiać się firmy specjalizujące się w organizacji przewozów ludzi i towarów.

Współcześnie transport drogowy jest jedną z najważniejszych gałęzi transportu. Od lat jest wykorzystywany do realizacji dostaw surowców i towarów. Skąd wynika jego popularność? Jakie są jego największe atuty?

Transport drogowy – plusy

Transport drogowy uznaje się za jeden z warunków determinujących rozwój wolnego handlu. Korzystają z niego nie tylko światowi giganci i korporacje, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa. Dzięki bardzo dobrze rozwiniętej sieci dróg transport drogowy umożliwia dotarcie z towarami bezpośrednio pod wskazany adres.

Opcji tej nie zapewnia ani transport kolejowy, morski ani powietrzny. W większości przypadków przewożone koleją albo samolotem towary należy przeładować do samochodu dostawczego lub ciężarowego, by dostarczyć je do odbiorcy. Rozwinięta sieć dróg i autostrad sprawia również, że transport drogowy jest stosunkowo szybki. Co więcej, nowoczesne narzędzia nawigacyjne pozwalają bez większych kłopotów opracować alternatywną trasę przejazdu, gdy główna będzie nieprzejezdna. Zapewnia to terminowość dostaw.

W porównaniu z transportem samolotowym czy też morskim drogowy generuje niższe koszty. Ponadto na rynku funkcjonuje wiele firm świadczących wyspecjalizowane usługi transportowe. Żeby przewieźć towary z punktu A do punktu B, nie trzeba polegać wyłącznie na własnych zasobach. To oszczędność czasu i pieniędzy.

Firmy z branży TSL dysponują doświadczeniem w organizacji przewozów różnych towarów. Zapewniają także dostęp do profesjonalnej floty pojazdów, co pozwala dopasować środek transportu do specyfiki ładunku. Zwiększa to bezpieczeństwo przewożonych towarów i sprawia, że docierają one do odbiorcy w niezmienionym stanie.

Transport drogowy – minusy

Transport drogowy nie jest pozbawiony wad. Obecnie najwięcej krytyki budzi fakt, że zanieczyszcza środowisko naturalne. Samochody, które przemierzają planetę wzdłuż i wszerz, emitują szkodliwe substancje do atmosfery. Te zaś są odpowiedzialne za powstawanie smogu i efektu cieplarnianego. Oba zjawiska są niebezpieczne i należy im przeciwdziałać. Trudno jednak wyobrazić sobie rozwój gospodarek bez transportu drogowego. Mimo to zmiany wydają się być nieuniknione.

Coraz więcej państw wprowadza strategię zrównoważonego transportu, a Unia Europejska zaostrza standardy emisji dla pojazdów. Zwiększa się również liczba samochodów napędzanych paliwami alternatywnymi – CNG oraz energią elektryczną. Zielona rewolucja nie dotyczy wyłącznie aut osobowych, ale i dostawczych oraz ciężarowych. Te również są produkowane w niskoemisyjnych wersjach.

Do minusów transportu drogowego zaliczyć można także ryzyko wypadkowości. Do kolizji drogowych dochodzi częściej niż do wypadków kolejowych czy też lotniczych. Co więcej, transport drogowy na długich trasach może okazać się droższy w porównaniu z transportem kolejowym lub morskim. Nie jest to jednak regułą. Dlatego opłacalność przedsięwzięcia należy określać dopiero po zapoznaniu się z jego szczegółami.

Depot Kontenerowy

Od 1 grudnia uruchomiliśmy nasz własny Contima Depot w Terespolu. Oferujemy: – kompleksową obsługę depotu – transport kontenerów na terminale -bezpieczeństwo -indywidualne podejście –GODZINY PRZYJMOWANIA

Czytaj więcej »

Konferencja Railfreight Summit

W pierwszych dniach września odbyła się w Łodzi międzynarodowa konferencja Railfreight Summit. Tegoroczna edycja koncentrowała się wokół rozwoju transportu kolejowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki strategicznemu

Czytaj więcej »