Nowoczesna flota pojazdów? Tylko z samochodami napędzanymi CNG

Transport drogowy to jeden z tych sektorów, które wywierają znaczący negatywny wpływ na środowisko naturalne. Trudno jednak wyobrazić sobie bez niego funkcjonowanie współczesnych gospodarek. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba podejmować działań mających na celu ograniczenie jego szkodliwości. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie samochodów hybrydowych CNG. Czym różnią się one od klasycznych modeli?

W służbie ekologii – samochody napędzane CNG

Zmiany w branży transportu drogowego nadchodzą wielkimi krokami. Ich motorem napędowym jest Unia Europejska, która zaostrza standardy emisji zarówno dla samochodów osobowych, jak i dostawczych oraz ciężarowych. Ma być bardziej ekologicznie, co według szacunków zredukuje ilość gazów cieplarnianych pochodzących z sektora transportu drogowego o 23 procent.

Sami przedsiębiorcy zauważają wagę problemu. Dlatego coraz chętniej sięgają po bardziej przyjazne środowisku samochody hybrydowe (z silnikiem diesla), które są zasilane nie tylko olejem napędowym, ale także alternatywnym paliwem CNG. To działanie, które sprzyja ograniczaniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Obecnie samochody napędzane CNG, czyli gazem ziemnym, są wykorzystywane głównie przez liderów branży TSL (transport, spedycja, logistyka), takich jak Contima. Jeżdżą zarówno na krótkich, jak i długich trasach. Realizują niewielkie dostawy (pojazdy dostawcze), jak i duże transporty (ciągniki siodłowe). Czy jednak mają szansę się upowszechnić?

Samochody napędzane CNG – dlaczego warto je mieć we flocie transportowej?

Samochody napędzane CNG jedynie nieznacznie ustępują klasycznym pojazdom pod względem osiągów. Emitują jednak znacznie mniejszą ilość substancji, takich jak pył zawieszony czy też tlenki azotu. To związki, które szkodzą środowisku i przyczyniają się do powstawania smogu. Co więcej, pojazdy napędzane CNG są cichsze. Jest to istotne zwłaszcza podczas realizacji dostaw porą nocną w gęsto zaludnionym obszarze.

Dla przedsiębiorców nie bez znaczenia są również korzyści finansowe. Ceny gazu ziemnego są niższe w porównaniu z cenami benzyny lub oleju napędowego, a mniejsze wydatki na paliwo oznaczają ograniczenie kosztów całego transportu. To z kolei pozwala osiągnąć przewagę konkurencyjną na rynku.

Co więcej, wzbogacenie floty o samochody napędzane CNG jest źródłem korzyści wizerunkowych. Decydując się na ten krok, przedsiębiorstwo transportowe udowadnia, że kwestie środowiskowe mają dla niego duże znaczenie. Współcześnie coraz więcej zleceniodawców zwraca uwagę na ten aspekt, nie tylko ci, dla których ekologia to priorytet.

Pojazdy hybrydowe napędzane CNG – szanse i bariery na drodze do upowszechnienia

Coraz więcej firm transportowych upatruje w pojazdach napędzanych CNG szansy na unowocześnienie posiadanej floty. Ich popularyzacji w Polsce sprzyjać mają nie tylko coraz bardziej wyśrubowane normy emisji spalin, ale również przewidziane przez ustawę o elektromobilności dopłaty, które uczynią zakup jeszcze bardziej opłacalną inwestycją.

Niestety, największą barierą na drodze do upowszechnienia się modeli CNG wciąż pozostaje – nie jak mogłoby się wydawać cena samochodów (która jest średnio o 5-15 proc. wyższa od ceny klasycznych diesli), lecz dostępność stacji, na których można zatankować pojazd. Ich liczba rośnie powoli, ale systematycznie, co napawa optymizmem.

Co ważne, koszt budowy stacji CNG jest niższy od kosztów budowy nie tylko stacji tradycyjnej, ale i punktu szybkiego ładowania samochodów energią elektryczną. Wzrost liczby pojazdów CNG na polskich drogach powinien więc doprowadzić do wzrostu liczby samych stacji CNG, co z kolei przyczyni się do popularyzacji niskoemisyjnych aut. Dostępność stacji możesz sprawdzić na mapie ładowań CNG.

W Contimie udowadniamy, że niskoemisyjny transport jest możliwy. Sukcesywnie wzbogacamy naszą flotę o nowe pojazdy z napędem hybrydowym CNG. Wierzymy bowiem, że proekologicznymi działaniami jesteśmy w stanie w pozytywny sposób wpłynąć na środowisko, które jest wspólnym dobrem.

Depot Kontenerowy

Od 1 grudnia uruchomiliśmy nasz własny Contima Depot w Terespolu. Oferujemy: – kompleksową obsługę depotu – transport kontenerów na terminale -bezpieczeństwo -indywidualne podejście –GODZINY PRZYJMOWANIA

Czytaj więcej »

Konferencja Railfreight Summit

W pierwszych dniach września odbyła się w Łodzi międzynarodowa konferencja Railfreight Summit. Tegoroczna edycja koncentrowała się wokół rozwoju transportu kolejowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki strategicznemu

Czytaj więcej »